POZNAJ NASZYCH NAUCZYCIELI

 

Piotr Szumieł

 

 


Piotr Szumieł, urodzony w 1977 roku w Warszawie, należy do grona najbardziej wszechstronnych altowiolistów swojego pokolenia.

Jest także profesorem altówki oraz cenionym jurorem i wykładowcą kursów mistrzowskich. Już w młodym wieku był laureatem wielu prestiżowych nagród na międzynarodowych konkursach, m.in. zwycięstwa w Konkursie Altówkowym im. Jana Rakowskiego w Poznaniu w 1998 r., nagrody specjalnej na 36. Międzynarodowym Konkursie Instrumentalnym w Markneukirchen w 2001 r., II nagrody na IX Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w 2002 roku w Pörtschach (Austria) oraz III nagrody na Międzynarodowym Konkursie Altówkowym w Wiedniu w 2004 roku.

W latach 2002-2008 Piotr Szumieł był członkiem i liderem grupy altówek Filharmonii Drezdeńskiej i Orkiestry Kameralnej Filharmonii Drezdeńskiej. Od wielu lat prowadzi także bardzo intensywną pracę edukacyjną – jest profesorem altówki i kameralistyki w Wyższej Szkole Muzycznej „Carl Maria von Weber” w Dreźnie (od 2005), w latach 2013-2018 był wykładowcą w Wyższej Szkole Muzycznej „Karol Szymanowskiego” w Akademii Muzycznej w Katowicach, a od października 2019 roku Piotr Szumieł jest profesorem altówki i kierownikiem katedry instrumentów smyczkowych w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Rostoku.

Oprócz działalności solowej i pedagogicznej intensywnie zajmuje się założonym w 2006 roku kwartecie smyczkowym „Apollon Musagète Quartet”. W ciągu dwóch lat swojego istnienia zespół zyskał nie tylko wybitne uznanie u krytyków, ale także wśród jurorów najbardziej prestiżowych konkursów muzyki kameralnej. Po zwycięstwie w międzynarodowych konkursach muzycznych w Wiedniu i Florencji kwartet szybko zadomowił się na europejskiej scenie muzycznej, zdobywając I nagrodę oraz niemal wszystkie nagrody specjalne na 57. Międzynarodowym Konkursie Muzycznym ARD.

 

Piotr Szumieł jest laureatem „Paszportu Polityki” (2013), programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” oraz nagrody „Burletti Buitoni Trust Award” (2014) za wybitne osiągnięcia artystyczne z „Apollon Musagete Quartet”.

Artysta prowadził warsztaty i kursy mistrzowskie w Austrii, Niemczech, Hongkongu, Polsce i Chinach. Brał udział w pracach jury międzynarodowych konkursów altówkowych i muzyki kameralnej w Szanghaju, Hongkongu, Katowicach i Miśni.