Szczecin Classic, czyli Gramy w Classy 

Wybierz dowolny instrument. Na pierwszy rzut oka wydaje się on poważny i niedostępny, ubrany w modny płaszcz skrojony na miarę – zrozumiały tylko dla nielicznej grupy odbiorców. Zaglądając w jego wnętrze, ujrzymy tęsknotę za beztroską, wolnością, otwartością i miłością do muzyki, która na potrzeby Szczecin Classic, postanowiła ubrać się w luźną kurtkę. Idąc dalej – na kurtce widzimy wyhaftowany napis „Gramy w Classy”. I to właśnie ta otwartość nie zatrzyma nas przed doświadczeniem czegoś nowego i nieznanego, to jak z deszczem, który choć pada, nie przeszkodzi w wyjściu na podwórko i zagraniu w znane wszystkim, sentymentalne klasy. Przecież kurtka przeciwdeszczowa wystarczy. 

W dniach 27 kwietnia – 4 maja zapraszamy wszystkich do odkrywania z nami nowych brzmień, przestrzeni, utworów i emocji. Podczas naszego festiwalu Szczecin Classic siedem wyjątkowych, różnorodnych koncertów zabrzmi w wielu przestrzeniach: TRAFOstacji Sztuki, Sali Castanea w Technoparku, na Dziedzińcu Muzeum Narodowego w Szczecinie, kościele pw. Jana Ewangelisty, a nawet w jammowej odsłonie w Czarnej Sali Akademii Sztuki w Szczecinie. Zagrają wybitni muzycy w różnorodnych składach kameralnych, którym towarzyszyć będą młodzi, utalentowani adepci Szczecin Classic Academy. Wśród najwybitniejszych artystów zaproszonych do projektu znaleźli sie m.in. koncertmistrzowie Covent Garden Opera House w Londynie – Vasko Vassilev i Andriy Viytovych, Konstantin Heidrich z Faure Quartett czy koncertmistrz Opery w Zurychu – Bartłomiej Nizioł. Szczecin Classic to jednak nie tylko koncerty! 

Przygotowaliśmy wykłady, prezentację skrzypiec Stradivariusa, naukę tańca barokowego, a na każdy festiwalowy poranek gimnastykę…z klasyką! Poza popularyzacją i prezentacją muzyki klasycznej na najwyższym poziomie przez artystów światowego formatu, festiwal ma również pełnić funkcję edukacyjną. Szczecin Classic Academy to projekt skierowany do najlepszych studentów oraz absolwentów uczelni artystycznych w Polsce i Europie, zbudowany w sposób, który umożliwi uczestnikom nie tylko korzystanie z indywidualnych lekcji z Mistrzami, ale także pozwoli wspólne wystąpić w ramach wieczornych koncertów Szczecin Classic. Fuzja wybitnych zdolności i osobowości zaproszonych artystów, wyjątkowy repertuar oraz wydarzenia towarzyszące, mają za zadanie stworzyć zupełnie nową jakość w prezentacji muzyki klasycznej. 

To oferta skierowana do każdego mieszkańca naszego miasta, od młodego, niedoświadczonego jeszcze słuchacza, aż do osoby, która z muzyką klasyczną weszła już w związek małżeński i nie planując wcale rozwodu, chciałaby tę relację nieustannie rozwijać, znaleźć nowe formy dialogu jak i miejsce na konstruktywną wymianę poglądów. Na koncertach nie zabraknie dzieł odkrywanych, polskich jak i zagranicznych klasyków, które w towarzystwie skrzypiec Stradivariusa wypełnią dźwiękami każdą przestrzeń. 

 

Serdecznie zapraszam, 

Emilia Goch Salvador