Szczecin Classic  

Szczecin Classic to pierwszy w naszym regionie tak nietypowy festiwal, który oprócz aspektów popularyzowania muzyki klasycznej, posiada formułę edukacyjną. Podczas Festiwalu odbywa się międzynarodowy kurs muzyczny Szczecin Classic Academy dla uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski, Niemiec i z Europy. Do tej pory w kursie wzięło udział ponad 110 uczestników. Zadaniem festiwalu Szczecin Classic jest utrwalenie relacji z regionalną  publicznością muzyki klasycznej, ale przede wszystkim jest nim próba dotarcia do nowych odbiorców. W przełamaniu barier, które pojawiają się na drodze do nowych słuchaczy oprócz wieczornych koncertów w różnorodnych składach – czy to kameralnych, czy orkiestrowych, pomagają wydarzenia towarzyszące, które są nieodłącznym elementem Festiwalu. Wśród propozycji spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców miasta w okresie majówkowym można znaleźć poranną gimnastykę z klasyką w parku, happeningi muzyczne w centrum miasta, naukę tańca, otwarte wykłady dla przyszłych artystów oraz warsztaty tematyczne, czy pokaz skrzypiec Stradivariusa z londyńskiego warsztatu lutniczego. Najważniejszym zadaniem Szczecin Classic jest próba ukazania lekkiego, delikatnego i zupełnie różniące się od stereotypowej poważności podejścia do muzyki klasycznej wśród odbiorców. 

W planowanej, czwartej edycji Festiwalu, która odbędzie się w dniach 26 kwietnia – 3 maja 2022, poszerzyliśmy grono artystów o koncertmistrza Filharmonii Berlińskiej – Daniela Stabrawę oraz lidera Szymanowski kwartet – Agatę Szymczewską. W ramach projektu ogłoszony jest również konkurs na rezydencję zespołu kameralnego, a zespół który otrzyma najwyższą notę otrzyma tytuł rezydenta, weźmie udział w kursie, a także wykona autorski koncert stremowany live przez Polskie Radio oraz w Internecie. W 2021 roku zwycięzcą-rezydentem był zespół Arion Piano Trio – trio fortepianowe z Berlina (UDK), a w 2020 roku kwartet smyczkowy Al Pari Quartet z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Konkurs na rezydencję zespołu kameralnego w ramach festiwalu Szczecin Classic. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca 2022r.

Więcej informacji w regulaminie konkursu.