Szczecin Classic 2021!  

Szczecin Classic to pierwszy w naszym regionie tak nietypowy festiwal, który oprócz aspektów popularyzowania muzyki klasycznej, posiada formułę edukacyjną. Podczas Festiwalu odbywa się międzynarodowy kurs muzyczny Szczecin Classic Academy dla uczniów, studentów i absolwentów uczelni artystycznych z Polski i z Europy. Zadaniem festiwalu Szczecin Classic jest utrwalenie relacji ze szczecińską i regionalną publicznością muzyki klasycznej, ale przede wszystkim jest nim próba dotarcia do nowych odbiorców. W przełamaniu barier, które pojawiają się na drodze do nowych słuchaczy oprócz wieczornych koncertów w różnorodnych składach – czy to kameralnych, czy orkiestrowych, pomagają wydarzenia towarzyszące, które są nieodłącznym elementem Festiwalu. Wśród propozycji spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców miasta w okresie majówkowym można znaleźć poranną gimnastykę z klasyką w parku, happeningi muzyczne w centrum miasta, naukę tańca, otwarte wykłady dla przyszłych artystów oraz warsztaty tematyczne, czy pokaz skrzypiec Stradivariusa z londyńskiego warsztatu lutniczego. W ramach Festiwalu odbywa się także konkurs na rezydencję zespołu kameralnego, którego zwycięzcy inaugurują Festiwal autorskim koncertem. Najważniejszym zadaniem Szczecin Classic jest próba ukazania lekkiego, delikatnego i zupełnie różniące się od stereotypowej poważności podejścia do muzyki klasycznej wśród odbiorców.

Trzecia edycja Festiwalu Szczecin Classic odbędzie się w terminie 26 kwietnia – 3 maja 2021 roku. Dodatkowo większość działań prowadzonych w ramach Festiwalu będzie streamowana w taki sposób, by jak największa liczba osób mogła wziąć w nim udział. Wśród najwybitniejszych artystów zaproszonych do wzięcia udziału w trzeciej edycji Festiwalu znajdą się m.in. koncertmistrzowie i liderzy Covent Garden Opera House w Londynie – Vasko Vassilev i Andriy Viytovych, koncertmistrz BNO Emanuel Salvador, Konstantin Heidrich z Faure Quartett, Tomasz Tomaszewski – koncertmistrz Deutsche Oper Berlin, a także wybitny polski pianista Michał Francuz. Do stałego już grona Profesorów i artystów dołączy Krzysztof Węgrzyn, który od roku 1993 pełni funkcję profesora Hochschule für Musik, Theater und Medien w Hanowerze.

 

Konkurs na rezydencję zespołu kameralnego w ramach festiwalu Szczecin Classic. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca 2021 r.

Więcej informacji w regulaminie konkursu.