Szczecin Classic  

Szczecin Classic to wiosenny festiwal muzyki klasycznej, który odbywa się od 2019 roku.

Prestiżowy i przebojowy, wpisał się już na stałe w kulturalny kalendarz Szczecina, Regionu, a nawet Polski. Jest znakomitą alternatywą na okres „wielkiej majówki”, gromadzi nie tylko rzesze wielbicieli muzyki klasycznej, ale także młodych, zdolnych muzyków z niemal całego świata, którzy podczas festiwalu biorą udział w kursie muzycznym Szczecin Classic Academy.

W ramach festiwalu odbywają się koncerty, w których udział biorą najwybitniejsi artyści z Polski, Europy i świata, wydarzenia w przestrzeni miejskiej, happeningi, spotkania i warsztaty. W ramach wydarzenia odbywa się także konkurs na rezydencję zespołu kameralnego.

Szczecin Classic realizuje misje zarówno dla artystów jak i publiczności.

Szczecin Classic charakteryzuje niesamowita różnorodność, co sprawia że nie tylko melomani znajdą tu coś dla siebie. Szczecin Classic poprzez ciekawy dobór repertuaru i miejsc koncertów corocznie utrwala relacje ze szczecińską publicznością, jak również dociera do nowych odbiorców. W przełamaniu barier, które pojawiają się na drodze do nowych słuchaczy oprócz wieczornych koncertów w różnorodnych składach – czy to kameralnych, czy orkiestrowych, pomagają wydarzenia towarzyszące, które są nieodłącznym elementem Festiwalu. Wśród propozycji spędzenia wolnego czasu dla mieszkańców miasta w okresie majówkowym można znaleźć poranną gimnastykę z klasyką w parku, happeningi muzyczne w centrum miasta, naukę tańca, otwarte wykłady dla przyszłych artystów oraz warsztaty tematyczne, które odbywają się pod hasłem „Maltówka”.

Organizatorem festiwalu jest szczecińska Baltic Neopolis Orchestra.

Piąta edycja Festiwalu odbędzie się w dniach 26 kwietnia – 3 maja 2023, poza gronem wybitnych artystów w tym roku podczas festiwalu zaprezentują się skrzypce Stradivariusa. Ponownie ogłoszony jest również konkurs na rezydencję zespołu kameralnego, a zespół który otrzyma najwyższą notę otrzyma tytuł rezydenta, weźmie udział w kursie, a także wykona autorski koncert stremowany live przez Polskie Radio oraz w Internecie.

Konkurs na rezydencję zespołu kameralnego w ramach festiwalu Szczecin Classic. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 marca 2022r.

Więcej informacji w regulaminie konkursu.