POZNAJ NASZYCH NAUCZYCIELI

Konstantin Heidrich

 

 


Jest wiolonczelistą Kwartetu Fauré i profesorem wiolonczeli na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie.

Jego ojciec, Peter Heidrich, skrzypek i kompozytor, był bardzo ważny dla jego muzycznego rozwoju. W latach szkolnych Konstantin był młodym studentem na Uniwersytecie Muzycznym w Lubece u Thomasa Grossenbachera. Następnie studiował u Martina Ostertaga w Karlsruhe i Fransa Helmersona w Kolonii. Kursy mistrzowskie z Young Chang Cho i Davidem Geringasem przyczyniły się do jego rozwoju jako wiolonczelisty.

Muzyczny wpływ Stevena Isserlisa, Mishy Katza i Anny Galvez był kluczowy. Kwartet Fauré stanowi centralny punkt życia muzycznego Konstantina Heidricha. Ten założony 25 lat temu kwartet fortepianowy w tym samym składzie jest jedną z najbardziej utytułowanych formacji muzyki kameralnej na świecie. Angielski magazyn "The Strad" napisał: "Osiągają najwyższe laury, gdziekolwiek się pojawią!". Kwartet Fauré występuje nie tylko w Europie, ale także w Azji oraz w Ameryce Północnej i Południowej.

Jako solista Konstantin współpracował z takimi dyrygentami jak Andrea Marcon i Kristjan Järvi. Jego koncertom towarzyszyły takie orkiestry jak MDR Symphony Orchestra i Duisburg Philharmonic.

Do swojego powołania na Berliński Uniwersytet Sztuki był głównym wiolonczelistą Kammerakademie Potsdam i gościnnym dyrektorem Rundfunk-Sinfonieorchester Berlin.

W latach 2006-2009 Konstantin Heidrich wykładał na Uniwersytecie Muzycznym Carla Marii von Webera w Dreźnie. Jest doradcą artystycznym i nauczycielem w Int. Letniej Akademii Muzyki Kameralnej w Dolnej Saksonii. Jest członkiem zarządu Towarzystwa Paula Hindemitha w Berlinie oraz członkiem grupy roboczej Niemieckiego Kursu Muzyki Kameralnej "Jugend musiziert".

Wraz ze swoim przyjacielem Markusem Groh, Konstantin Heidrich kieruje "Crescendo", festiwalem muzycznym na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie.

Jego studenci są laureatami międzynarodowych nagród, członkami Akademii Karajana Berlińskiej Orkiestry Filharmonicznej, Akademii Orkiestrowych Opery Niemieckiej i Staatsoper Unter den Linden Berlin i pracują na czołowych pozycjach w renomowanych orkiestrach.

Oprócz kursów w Waszyngtonie, Brescii, Singapurze i Bergen, Konstantin Heidrich prowadzi coroczne kursy mistrzowskie w Forum Artium w Georgsmarienhütte, Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Kameralnej we Frenswegen i Szczecin Classic Festival w Polsce.

  • New areas of education, new challenges, more musical meetings - youth and experience, I'm curious what will come of it.
  • Nowe obszary edukacji, nowe wyzwania, kolejne muzyczne spotkania – młodość i doświadczenie jestem ciekaw co z tego wyniknie.