POZNAJ NASZYCH NAUCZYCIELI

Vasko Vassilev

 

 


Vasko Vassilev jest bułgarskim skrzypkiem i dyrygentem.

W wieku ośmiu lat Vasilev po raz pierwszy wystąpił publicznie i wydał swoje pierwsze nagranie z Orkiestrą Filharmonii Sofijskiej. Dwa lata później, w wieku 10 lat, rozpoczął studia w ramach stypendium rządu bułgarskiego w Moskiewskiej Centralnej Szkole Muzycznej, młodszym wydziale Konserwatorium Moskiewskiego. W 1987 roku otrzymał drugą nagrodę w konkursie Marguerite Long-Jacques Thibaud, a w 1989 roku zdobył drugą nagrodę w konkursie Paganiniego (pierwsza nagroda nie została przyznana w tym roku).

W 1994 roku Vasilev dołączył do Royal Opera House w Londynie jako najmłodszy w historii koncertmistrz. W 2005 roku zadebiutował jako dyrygent w Royal Albert Hall w Londynie. Pięć lat później opublikował autobiografię Vasko @ 40, a w 2011 roku został sędzią w bułgarskim reality show X Factor. W 2023 r. poprowadził orkiestrę pod batutą Antonio Pappano podczas koronacji Karola III i Camilli.

Vasilev współpracował z takimi artystami jak Plácido Domingo, Sting, The Rolling Stones, Vanessa-Mae i Lili Ivanova. Prowadzi również kursy mistrzowskie dla skrzypków w Royal College of Music, Trinity College of Music oraz w Konserwatorium Muzycznym w Hiszpanii.

Jest także dyrektorem artystycznym Soloists of Covent Garden, London Chamber Orchestra i Laureate, założonej przez niego orkiestry składającej się wyłącznie z międzynarodowych laureatów.